Bilgiler
IP SANTRAL NEDİR? IP SANTRALLERİN İLAVE KATKILARI

İP SANTRAL SİSTEMLERİ / İP PBX

 
IP santrallar, internet hattı üzerinden bağlantı sağlayabildiğinden günümüzde işletmeler için iletişimi sağlayabilmede en karlı çözüm olabilmektedir. Geleneksel analog santralların aksine IP santrallar, aboneler arası kablolama gereksinimini oradan kaldırdığından kurulum maliyeti daha düşük seviyede olabilmektedir. Bunun yanında IP santrala dahil aboneler, kendi aralarında ücretsiz konuşabilme imkanı sağlanabildiğinden analog santrala göre iletişim giderleri daha düşük olabilmektedir.

İnternet sayesinde günümüzde, dünyadaki tüm bilgisayarların birbirine bağlı olduğunu düşünebiliriz. Aslında İnternet, dünyayı saran bir bilgisayar ağıdır. Bu ağın temelinde de TCP/IP protokolü var ve bu protokol yardımıyla her bilgisayar bir kimlik numarasına yani IP adresine sahip oluyor. Bu noktadan hareketle kullandığımız çevre birimlerin de birer IP numarasına sahip olması ve böylece bilgisayar ağlarında ortak olarak kullanılması fikri ortaya çıkmıştır. İşte IP PBX olarak anılan IP santraller de bu fikrin ürünlerinden biridir.

Günümüzde mobil teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık haberleşmede sabit bir yere bağlı kalmak ortadan kalkabilmektedir. Analog santrallerda sabit bir masa telefonuna bağlı kalınmasının yanında IP santral kullanımında mobil cihazlar uygun programlarla IP santral abonesi olabilmektedir. Bu da işletme dışında farklı yerlerde aynı network üzerinden iletişim sağlayabileceğinden iletişim maliyetlerini düşürebilmektedir.

Belli bir düzeyin üstündeki her kurum kendi santralini kurmak ve böylece kurum içinde bir düzen içerisinde hızlı iletişimi sağlamak ister. Bu santral, kurum için gerekli düzeni sağlar ve iletişimin kolayca yapılmasına yardımcı olur. Ancak bu santralin maliyetinin kurum için de büyük masraflara sebep olacağı da bir gerçektir.

IP santraller bilinen PBX santralin internet bağlantısıyla buluşturulmasıyla oluşan ve bu sayede görüşme maliyetlerinde çok büyük miktarda düşüş sağlayan sayısal santrallerdir. Söylediğimiz gibi bu teknolojide de diğer yeni teknolojilerdeki gibi bir sayısallaştırma söz konusu.

IP PBX’ ler yazılım tabanlı bir santral olduğu için gelişime açık bir yapıdadır.  Yazılım tabanlı olması sayesinde iç hat kullanıcı sayısı çok esnektir ve port sayısı çok fazladır. PBX yapısında ise iç hat port sayısı fiziksel portlar ile sınırlıdır.İp santral  bilgi işlem kadroları tarafından yönetilebilir. Diğer telefon santralleri ise ayrı PBX ve telefon sorumluları tarafından yönetilmelidir.
IP PBX ile fazladan santral yatırımlarına gerek kalmaz. Tüm bölgeler merkezi santrali kullanabilir.
IP PBX ses ve veri trafiğini tek bir ağ üzerinden yönetmeyi sağlar. Bu altyapı konusunda maliyet azalması sağlar. Bu, santraldeki güncellemelerin yapılmasını da kolaylaştırır.

IP PBX ülkemizde şu anda çok yaygın olarak kullanılmasa da yavaş yavaş tanındıkça tercih edilen bir teknolojidir. Dünyada ise çok daha yaygın olarak kullanılan ancak geçiş sürecinde üzerinde çok düşünülen bir konudur. Özellikle güvenlik ve tutarlılık meseleleri üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Bunun yanında yazılımsal olarak birçok ek özellik eklenmeye devam etmektedir. IP telefonların da zamanla gelişeceğini düşünürsek web üzerinden yapılan her şeyin IP telefon ile de yapılabileceğini söylemek yanlış olmaz.

Analog santrallarda iç ve dış hat kapasite artırımı, ilave donanım ve modüllerle sınırlı sayıda yükseltilebileceğinden maliyeti arttırabilmektedir. IP telefon santrallarıyazılım tabanlı olduğundan IP abone lisansı ile kolaylıkla abone sayısı artırımı yapılabilmektedir.

Son olarak ip santral sistemlerini işinde uzman yetkili kurumsal firmalara alt yapısını ve kurulumunu yaptırmanız sizin için daha hayırlı olur.Sistem kurulum sonrası çıkacak sorunlara anında hızlı cevap verebilen
yetkili firmalar sizin iletişim sorunlarınızı hızlı bir biçimde çözecek.İp santral sitemi alımında gereksiz harcamalar yapmanıza imkan vermeyecektir.AKER TELEKOM LTD.ŞTİ
Ali EROĞLU
0212-216 62 63 PBX
0212-216 60 92 FAKS
aker@akertelekom.com.tr

 
AKER TELEKOMÜNİKASYON HİZ.LTD.ŞTİ © 2020
Bu site Web tasarım Market tarafından tasarlanmıştır.
Haberler Haberler
Göster Mobil Sürüm / Masaüstü